Lista aktualności Lista aktualności

Akcja na 5+

Wybierając się do lasu wszyscy oczekujemy pięknego widoku. Spacer, grzybobranie, czy bieganie po lesie dla wielu z nas to jedna z form spędzania wolnego czasu czy aktywności fizycznej, ale pod warunkiem, że piękna otaczającej przyrody nie zakłóci nam widok porzuconych w lesie śmieci.

Należy powiedzieć sobie wprost, że to tylko i wyłącznie ludzie  odpowiadają za  śmieci zalegające w naszych lasach. Chyba tylko człowiek potrafi, niszczyć i zatruwać miejsca, w których sam żyje.  Dzikie wysypiska śmieci nie tylko szpecą, ale też niosą poważne zagrożenie dla środowiska naturalnego.

Wyrzucanie śmieci do lasu jest wykroczeniem i może być surowo karane (Art. 162.  § 1. „Kto w lasach zanieczyszcza glebę lub wodę albo wyrzuca do lasu kamienie, śmieci, złom, padlinę lub inne nieczystości, albo w inny sposób zaśmieca las, podlega karze grzywny albo karze nagany”).  

Mimo ciągłej edukacji i wzrostu świadomości społeczeństwa, Nadleśnictwa nadal borykają się z problemem śmieci w polskich lasach. Pamiętajmy, iż wyrzucanie śmieci do lasu jest wykroczeniem i może być surowo karane (Art. 162.  § 1. „Kto w lasach zanieczyszcza glebę lub wodę albo wyrzuca do lasu kamienie, śmieci, złom, padlinę lub inne nieczystości, albo w inny sposób zaśmieca las, podlega karze grzywny albo karze nagany”).  

Zachęta do udziału w akcjach sprzątania lasów i edukacja jest jednym ze skuteczniejszych sposobów walki z problemem odpadów w leśnych ostępach. Zachęcamy więc wszystkich odwiedzających lasy do udziału w organizowanej przez Lasy Państwowe ogólnopolskiej akcji pod hasłem „Zabierz 5 z lasu”. Akcja polega na zabraniu ze sobą z lasu 5 znalezionych śmieci i nominowaniu na facebook’u kolejnych osób do wykonania tego zadania.  Nie potrzeba wiele…wystarczą chęci i to, że po zakończonej wycieczce, zabierzemy papierki, butelki, puszki czy inne znaleziska i wyrzucimy je wprost do kosza na śmieci! 5-tka do 5-piątki i zbierze się pokaźna ilość śmieci, która może „wywędrować” z nami z lasu. Razem można zdziałać wiele na rzecz ochrony naszej przyrody!

Przyłącz się do akcji!