Lista aktualności Lista aktualności

Odsłonięcie krzyża powstania styczniowego

W Nadleśnictwie Dojlidy miała miejsce szczególna uroczystość. 17 sierpnia uczciliśmy pamięć powstańców Powstania Styczniowego odsłonięciem i poświęceniem krzyża upamiętniającego to historyczne wydarzenie.

W uroczystości uczestniczył Zastępca Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Piotr Karnasiewicz, burmistrz miasta Suraż Henryk Łapiński, Komendant Miejski Policji w Białymstoku Inspektor  Wojciech Macutkiewicz, Zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku st. bryg. Kazimierz Kulesza, Komendant Komisariatu Policji w Łapach młodszy inspektor Łukasz Głowacki, Zastępca Dowódcy Jednostki Ratowniczo Gaśniczej w Łapach st. kpt. Andrzej Zalewski, Komendant Oddziału Miejsko-Gminnego OSP w Surażu Grzegorz Kłosko, Prezes Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego OSP w Surażu Anna Wilenta, Dyrektor Zespołu Szkół w Surażu Dorota Marczuk, pracownicy Nadleśnictwa Dojlidy oraz okoliczni mieszkańcy.

Uroczystość rozpoczęła się polową mszą św. koncelebrowaną przez dwóch kapłanów: ks. Jerzego Bezubika - proboszcza parafia Suraż i ks. Tomasza Piotrowskiego - proboszcza parafii Rynki. Następnie Nadleśniczy Nadleśnictwa Dojlidy Zenon Angielczyk podziękował gościom za przybycie, a leśniczy Grzegorz Żurek, jako inicjator wydarzenia przybliżył zebranym historię krzyża:

„Historia tego krzyża sięga końca roku 1864. Został postawiony tuż po zakończeniu powstania styczniowego przez Mikołaja Konopińskiego, właściciela majątku w okolicy dzisiejszego miasta Suraż, który to majątek powstał po podzieleniu dawnej Reńszczyzny. Nieznana jest dokładna intencja fundatora. Według przekazu ustnego krzyż stanął jako pamiątka największego zrywu wolnościowego Polaków i na cześć synów tej ziemi, którzy w jej obronie oddali życie.

Krzyż stał wśród drzew i oglądał historyczną zawieruchę aż do II wojny światowej, kiedy nie oparł się niemieckiemu najeźdźcy. Został zniszczony. Jednak miejscowa ludność nie pozwoliła odejść w zapomnienie symbolowi swej wiary nierozerwalnie złączonemu z dziejami ojczyzny.

W odbudowie krzyża wzięła udział rodzina Falkowskich, potomkowie Konopińskich.

Czas nie oszczędził drewnianego krucyfiksu. Na początku XXI wieku dębowe ramiona nie dały rady dłużej stać na straży lasu i runęły. Dzięki współpracy parafii pw. Bożego Ciała, władz miasta i gminy Suraż oraz Nadleśnictwa Dojlidy w roku 2017 nastąpiła rekonstrukcja krzyża mająca na celu jak najwierniejsze oddanie kształtów pierwowzoru. Zaangażowała się w nią także okoliczna ludność.

Niech ten znak wiary, nadziei i współdziałania będzie nie tylko pamiątką przeszłości, ale także drogowskazem na przyszłość, zgodnie z prawdą znaną od wieków: od krzyża łaski spływają i dobro.”

Na zakończenie uroczystości Zastępca Dyrektora RDLP w Białymstoku Piotr Karnasiewicz i burmistrz miasta Suraż Henryk Łapiński złożyli kwiaty pod odrestaurowanym krzyżem pamięci.