Lista aktualności Lista aktualności

Płoną 2 hektary lasu w okolicy wsi Doktorce na terenie Leśnictwa Suraż

Takimi słowami podleśniczy Adam Prokop zaalarmował dyspozytora straży pożarnej i tym samym rozpoczął menewry pożarnicze pod kryptonimem „LAS 2018” zorganizowane przez Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku.

Do akcji gaszenia pożaru natychmiast zadysponowano jednostki Państwowej Straży Pożarnej z Białegostoku i Łap oraz zastępy Ochotniczej Straży Pożarnej położone najbliżej miejsca pożaru. Już po kilku minutach słychać było pierwsze sygnały nadjeżdżających wozów strażackich. Ćwiczenia były niezapowiedziane i zgłoszenie o pożarze traktowano jak najbardziej serio, następnie zaalarmowano jednostki straży pożarnej z powiatów zambrowskiego i wysokomazowieckiego.

W miarę ciągłego rozwoju sytuacji na miejscu ćwiczeń przybyło łącznie 11 zastępów straży pożarnej z terenu trzech powiatów (w sumie 37 strażaków) oraz pracownicy Lasów Państwowych. Podczas kilkugodzinnych ćwiczeń doskonalono przede wszystkim organizację i prowadzenie działań gaśniczych podczas dużych pożarów lasu. Przećwiczono również dostarczanie wody gaśniczej na znaczne odległości (przy użyciu pomp pływających strażacy pobierali wodę z rzeki Narew, a następnie przetłaczali kilka kilometrów dalej, do miejsca gaszenia pożaru).

Na szczęście były to tylko ćwiczenia. Mamy nadzieję, iż ćwiczone elementy prowadzenia akcji gaszenia pożarów lasu nie będą musiały być realizowane podczas prawdziwych zdarzeń. W dużej mierze zależy to jednak od nas samych. Pamiętajmy, iż słoneczna, bezdeszczowa pogoda i sucha ściółka powodują, że niewielka iskra może doprowadzić do powstania niewyobrażalnych strat dlatego podczas leśnych wędrówek prosimy Was o rozwagę.