Lista aktualności Lista aktualności

Skazani za kradzież drewna

Zapadł wyrok skazujący łącznie cztery osoby w tym trzy za kradzież drewna, a jedną za paserstwo.

W okresie ostatnich trzech lat na terenie czterech nadleśnictw: Dojlidy, Bielsk, Rudka i Żednia dochodziło do częstych kradzieży drewna liściastego z gotowego zapasu – stosu. Straż Leśna Nadleśnictwa Dojlidy i Rudka wiosną 2015 roku złapała na gorącym uczynku grupę osób zajmujących się kradzieżami drewna, jak również ich sprzedażą na terenie Białegostoku. Złodzieje w tamtym okresie ukradli łącznie około 100 m3 drewna na kwotę około 20 tysięcy złotych.

Zapadł wyrok skazujący cztery osoby w tym trzy za kradzież drewna, a jedną za paserstwo. Jedna z osób skazana została na 3 lata pozbawienia wolności, druga na 2 lata pozbawienia wolności na okres próby 4 lat, trzecia na 1 rok i 2 miesiące  pozbawienia wolności na okres próby 2 lat, a paser ukarany został wysoką grzywną.

Złodziejom udało się udowodnić kradzież 87 m3 drewna o wartości 17 240 zł. Kara za skradzione drewno wyniosła ponad 60 tysięcy złotych. Ponadto w sprawie ujawniono miejsce składowania drewna, gdzie znajdowało się około 25 m3. W trakcie postępowania udało się odzyskać 35 m3 drewna.

W oczekiwaniu na wyroki grupa złodziej nadal zajmowała się kradzieżami drewna, lecz Straż Leśna Nadleśnictwa Dojlidy i  Bielsk ukróciła ten proceder przy pomocy najnowszych urządzeń monitorujących i określających miejsce położenia skradzionego drewna (GPS). W powyższej sprawie zostały oskarżone kolejne trzy osoby.

Od początku w sprawach o kradzieże drewna była zaangażowana Komenda Miejska Policji w Białymstoku, Komisariat Policji w Łapach dzięki którym w sposób profesjonalny udało się przeprowadzić czynności wyjaśniające.