Lista aktualności Lista aktualności

Słodycz lata zamknięta w słoiku

Miód, bo o nim mowa uznawany jest przez wielu za najlepsze lekarstwo dla duszy i ciała. To właśnie dzięki ogromnej pracowitości pszczół, możemy cieszyć się jego aromatem, słodyczą i zdrowotnymi właściwościami.

Fakty mówią same za siebie, ile to trzeba się natrudzić by powstał ten drogocenny specyfik:

  • jedna pszczoła w ciągu całego swojego życia produkuje mniej więcej… jedną łyżeczkę miodu
  • Podczas jednego "kursu" po nektar pszczoła odwiedza od 50 do100 kwiatów by móc napełnić swoje wole miodowe  o objętości 50-60 mm3
  • Pszczoła lotna wylatuje 7-15 razy dziennie. Czas trwania lotu to ok. 25-45 min a przeciętny zasięg lotu wynosi 3 km.
  • do wyprodukowania 1 kg miodu, pszczoły muszą przysiąść około 4 miliony razy na kwiatach lub liściach,  zbierając 3 kg nektaru i pokonując przy tym trasę od 40 000 do 80 000 km, a co za tym idzie w zależności od gatunku rośliny, z której pszczoły zebrały pyłek miody różnią się od siebie zapachem, konsystencją, smakiem, barwą.

Tymczasem niektórzy mylą pszczoły z osami, bo przecież jedne i drugie żądlą. Można je jednak rozróżnić, pomocne w tym będzie poniższa grafika.

W ostatnim czasie leczenie za pomocą pszczelich produktów – apiterapia dynamicznie się rozwija, a liczba jej zwolenników stale rośnie. Ten słodki przysmak ma wiele zalet m.in. zawiera szereg kwasów organicznych, aminokwasów, witamin, enzymów, substancje bakteriostatyczne i bakteriobójcze, biopierwiastki, uodparnia organizm, łagodzi dolegliwości przewodu pokarmowego, leczy choroby skórne i przyspiesza gojenie się ran. Jest znakomitym środkiem regenerującym osłabione siły witalne organizmu, ma działanie antybiotyczne, obniżają ciśnienie krwi, wykazuje korzystne działanie na nerki i drogi moczowe.  
Miód to płynne złoto, a jak mawiał Hipokrates: "Dobrze jest, gdy pokarm jest lekiem, a lek pokarmem".